« Back to all questions

How much the English-by-Phone program cost (Pricing)?

The price per lesson (of 25 minutes) will depend on three factors :

 1  The number of lessons you buy at once (what we call, “a package”)


 The course

 

  • General English*

Number of lessons

Price per lesson

Total Price

1 to 3 lesson

 $18 1 lesson = $18

4 to 7 lessons

 $17

4 lessons = $68 USD

8 to 11 lessons

 $15 8 lessons = $120 USD

12 to 19 lessons

 $14 12 lessons = $168 USD

20+ lessons

 $12 20 lessons = $240 USD

*Some General English courses that are part of a discount (for example, the Christmas Carol course) are cheaper.

 

  • Specialized English

Number of lessons

Price per lesson

Total Price

1 to 3 lesson

 $22 1 lesson = $22

4 to 7 lessons

 $20

4 lessons = $80 USD

8 to 11 lessons

 $18 8 lessons = $144 USD

12 to 19 lessons

 $16 12 lessons = $192 USD

20+ lessons

 $15 20 lessons = $300 USD

*This table is showing indicative price only. Most Specialized English courses price are defined by the teachers’ qualification. Some course prices can be significantly different.

 

  • Exam Preparation

Number of lessons

Price per lesson

Total Price

1 to 3 lesson

 $20 1 lesson = $20 USD

4 to 7 lessons

 $18

4 lessons = $72 USD

8 to 11 lessons

 $17 8 lessons = $136 USD

12 to 19 lessons

 $15 12 lessons = $180 USD

20+ lessons

 $14 20 lessons = $280 USD

 

  • Evaluation

Number of lessons

Price per evaluation

Total Price

1+ evaluation

 $19  1 evaluation = $19 USD

 

 3   The connection type

–> Student Panel (free)
–> Landline phone*
–> Mobile phone*
–> Skype (free)

*The exact price per lesson depends on the country.

 

The final price per lesson will always be clearly indicated before your payment.

Example from the order confirmation email

Example from the website payment page

Submit Question


Contact Details

Office Address: 1802 N Carson St, Suite 108 -3761 Carson City NEVADA, USA 89701
Phone Numbers: (877) 616-2545